Wzbogacają smak potraw i nadają im niepowtarzalnego, unikalnego aromatu. Zioła, czy to świeże czy suszone, potrafią zmienić zwykłe danie w prawdziwą ucztę dla podniebienia godną mistrzowskiej gwiazdki Michelin. Jak używać ich umiejętnie podczas gotowania? Istnieje kilka podstawowych zasad odpowiedniego dobierania ziół i przypraw.
Przede wszystkim warto postawić na kombinację, które najlepiej pasują do charakteru samego dania, jak i jego poszczególnych składników. Inaczej bowiem podkreślimy świeże, soczyste smaki kuchni śródziemnomorskiej, a inaczej aromat gruzińskiego kubdari czy ostrość meksykańskiego chilli con carne. Istotne jest także to, kiedy dodamy przyprawy: pod koniec czy na początku gotowania. W pierwszym przypadku uzyskamy bardziej wyrazistą kompozycję smaków, w drugim zaś będzie ona bardziej jednolita. Nie powinniśmy również zapominać o odpowiednim dozowaniu dodatków. Sztuka umiaru i dobierania odpowiednich proporcji to, jak głosi wiele przysłów, najważniejsza z kuchennych umiejętności.
Które zioła i przyprawy najlepiej będą pasowały do dań z rybą? Zebraliśmy kilka pomysłów i porad, które pomogą Wam odpowiednio połączyć ze sobą smaki. Spektakularny efekt kulinarny gwarantowany!
Koper & Pietruszka
Jedno z klasycznych połączeń ziół i owoców morza. Koper ma delikatny, aromatyczny smak, który doskonale pasuje do ryb takich jak dorsz, pstrąg czy łosoś. Świetnie komponuje się z masłem, cytryną i pieprzem. Koper można wykorzystać do nacierania i obsypywania tuszki, bądź jako dodatek do kremowego sosu, w którym gotujemy rybę. W kuchni świetnie sprawdzą się także nasiona kopru, które nadadzą potrawie nieco pikanterii.
Pietruszkę cechuje natomiast świeży, lekko ziemisty i pieprzny aromat, który idealnie podbije smak delikatnych i chudych ryb takich jak dorsz, morszczuk czy mintaj. Tak samo jak koper dobrze sprawdzi się jako świeży dodatek do delikatnego sosu maślanego, ale także w postaci aromatycznej marynaty do ryb wędzonych. Dodatkowo świeże liście pietruszki można posiekać i dodać bezpośrednio do ulubionego makaronu lub zapiekanki.
Majeranek, Oregano & Estragon
Majeranek i oregano to zioła o zbliżonym, słodko-pikantnym posmaku. Poza pochodzeniem, różni je zasadniczo stopień intensywności aromatu. Jeśli zależy nam na lekkim, cytrusowym akcencie powinniśmy zdecydować się na majeranek. Idealnie podkreśli smak tłustszych ryb, takich jak łosoś czy śledź. W przeciwnym wypadku, do dań o intensywniejszym smaku możemy wybrać ostrzejsze oregano. Przyprawa ta będzie pasowała przede wszystkim do ryb chudych i delikatnych (flądra, dorsz, karp, mintaj, morszczuk) oraz do ryb wędzonych.
Absolutna podstawa kuchni francuskiej – estragon ma delikatny, łagodny i lekko słodkawy smak, który świetnie sprawdzi się w niemal wszystkich potrawach rybnych. Możemy użyć go zarówno do sosów lub zielonego akcentu w sałatce. W przypadku estragonu szczególnie ważny jest umiar. Jego smak może być intensywny, więc należy używać go oszczędnie.
Szczypior & Wędzona papryka
Czosnkowy, ostry posmak, który wprost wybornie pasuje do dorsza, łososia i pstrąga. Szczypiorku warto używać do grillowanych lub gotowanych ryb. Przyprawę tą możemy dodatkowo połączyć z innymi ziołami takimi jak estragon czy nać pietruszki.
Wędzona papryka to charakterny i popularny w krajach iberyjskich dodatek do owoców morza. Jej smak cechują wyraźne aromaty drzewne i delikatna słodycz, która świetnie pasuje do białych ryb (np. mintaja, dorsza, halibuta, soli, sandacza), krewetek i innych skorupiaków. Nic więc dziwnego, że jest podstawowym składnikiem wyrazistej hiszpańskiej paelli, a także chętnie stosowana przyprawa do wędzonych ryb. Poza walorami smakowymi, to także świetny dodatek kolorystyczny, który nada potrawie pięknego, burgundowego koloru.
Imbir, Kurkuma, Cynamon
Jeśli jesteśmy otwarci na kuchenne eksperymenty, to śmiało możemy sięgnąć po mniej oczywiste, lecz równie aromatyczne i ciekawe, dodatki do ryby. W szczególności warto zwrócić uwagę na smak przypraw korzennych, takich jak imbir, kurkuma czy cynamon, które są często stosowane w kuchni azjatyckiej i indyjskiej. Jak ich używać? Będą pasowały przede wszystkim do tłustszych ryb jak dorsz czy karmazyn. Posłużą za doskonałą bazę do rybnego curry, ryby w wydaniu słodko-kwaśnym z ryżem jaśminowym czy ostrego rybnego gulaszu.