Co kraj to obyczaj – także ten kulinarny. Tradycja nie musi jednak oznaczać nudy na talerzu. Wprost przeciwnie: oto 5 niezwykłych dań rybnych z różnych zakątków świata. Koniecznie wypróbuj!
Karbanátky (delikatne placuszki rybne z Czech)
Chociaż przypominają Polskie kotlety mielone, to bliżej im do wytrawnych placuszków: są puszyste, lekkie, ale wyraziste w smaku. Karbanátky to klasyczny czeski i słowacki przysmak, który od lat cieszy się wielkim uznaniem. Oryginalnie były one przyrządzane z drobno zmielonego mięsa, ale od lat popularna jest także wersja rybna. Ten przysmak najczęściej jest podawany na ciepło, z ziemniakami w mundurkach, sałatką oraz obowiązkowo z kuflem zimnego piwa. Na ulicach Pragi można także znaleźć placuszki serwowane zgoła inaczej: w pszennej bułce, z sosem majonezowym, pomidorem, sałatą i cebulą (w formie hamburgera).
Spring Rolls (prosta przekąska ze wschodniej Azji)
Spring rollsy pochodzą z Wietnamu, gdzie podaje się je głównie wiosną, na co wskazuje ich sympatyczna nazwa. To rodzaj zawijańca (cienkiego rulonika z papieru ryżowego), który ma w sobie mnóstwo warzyw, aromatycznych ziół, makaron bądź ryż oraz rybę. Nazywane są przewrotnie świeżymi sajgonkami, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych sajgonek, spring rollsów nie smaży się. Nie istnieje tylko jeden słuszny rodzaj tych wietnamskich ruloników – można wkładać do nich niemal wszystkie ulubione składniki. Podczas komponowania swoich autorskich rolek powinniśmy pamiętać jednak o zasadzie wyrazistości. Do każdego zawijańca powinniśmy włożyć jeden element o charakterystycznym, klarownym smaku. Może to być papryczka chilli, kawałek wędzonego łososia lub nać pietruszki.
Spring rollsy są przekąską niskokaloryczną, bogatą w błonnik i cenne składniki odżywcze. Są stosunkowo proste w przygotowaniu, dzięki czemu to idealny wybór na efektowną imprezową przekąskę, czy ciekawą alternatywę dla zwykłej sałatki. A do tego można w nich umieścić swoje ulubione składniki. Najlepiej kierować się intuicją, że im bardziej kolorowo, tym smaczniej! Kliknij tutaj, żeby znaleźć poznać przepis na pyszne Spring Rollsy z łososiem.
Tacos de pescado (pełne smaku rybne tacos z Meksyku)
Przeważnie kojarzymy tacos z mocno przyprawionym mięsem wieprzowym lub wołowym, czerwoną fasolą, kukurydzą i ostrym sosem. Ale nie zawsze je tak jadano! Rdzenni mieszkańcy Doliny Meksykańskiej serwowali to pyszne i proste danie niemal wyłącznie z rybami. Najczęściej wybierano te o łagodnym, białym mięsie – dorsza, makrelę bądź mniej znaną w Polsce tilapię. Grillowaną rybę układano na cienkich kukurydzianych plackach i skrapiano sokiem z limonki bądź pomarańczy. Do środka tacos dodawano także kolorowe warzywa (pomidory, rzepę, dynię) oraz obowiązkowo drobno posiekaną kolendrę. Dzięki temu potrawa była lekkostrawna, a przy tym bardzo pożywna.
Dziś rybnymi tacos zajadają się nie tylko Meksykanie, ale też Amerykanie. Szczególnie uwielbiają je Kalifornijczycy, którzy stworzyli multum wariacji dania: czasem podają je z salsą mango, z dressingiem chipotle, a także zdarza się, że marynują rybę w sosie teriyaki. Dużą popularnością jako składnik tej potrawy zaczął się także cieszyć łosoś. I to właśnie na tacos w takiej wersji znajdziesz przepis tutaj.
Tweed Kettle (aromatyczny bulion z łososiem)
Jeśli znudziła Ci się już zwykła ryba gotowana na parze, tweed kettle będzie dla niej doskonałą alternatywą. To prawdziwy rarytas wśród szkockich rybnych przysmaków i choć recepturę potrawy opracowano w XIX wieku, to do dziś cieszy się ogromną popularnością. Czym jest? To filet z łososia duszony w aromatycznym bulionie z warzyw, świeżych ziół i białego wina. Smaczne, proste, a przy tym niebanalne – wymarzone danie na wystawną kolację, które zachwyci każdego.
Ceviche (apetyczna sałatka z Peru)
Propozycja dla miłośników niebanalnych i egzotycznych smaków z ponad 1000-letnią tradycją. Ceviche to rodzaj sałatki, którą przyrządza się z gotowanej na zimno ryby, cytrusów, ostrych warzyw i kontrastujących swoją słodyczą owoców. Na czym polega gotowanie na zimno? Chodzi o krótkotrwałe marynowanie ryby w soku z pomarańczy, cytryn bądź limonki, które to delikatnie ścinają białko mięsa. Przez to nie smakuje ono na surowe, choć w rzeczywistości takie jest.
Ceviche to peruwiańskie danie narodowe, które przyrządza się w wyjątkowo ciepłe dni. Serwuje się je wówczas ze słodkimi ziemniakami, sałatą lub gotowaną kukurydzą. Do potrawy używa się przeważnie ryb morskich takich jak: dorsz, łosoś, tuńczyk czy sola, unika ryb słodkowodnych. To banalnie prosta, minimalistyczna potrawa, które doskonale sprawdzić się jako ciekawe urozmaicenie codziennej diety – szczególnie, jeśli surowe ryby nie są nam straszne. A jeśli mamy jakiś opór wobec takiego spożywania – pewną wariacją na temat ceviche może być przygotowanie podobnej potrawy z łososiem wędzonym na zimno.