Jak wybrać dobrą rybę w sklepie? Jak prawidłowo ją przechowywać, żeby była smaczna i świeża jak najdłużej? A co z mrożeniem – czy jest skuteczne i na jak długo można rybę pozostawić w zamrażalce? Znamy odpowiedzi.
Jak rozpoznać dobrą świeżą rybę?
Nie każda ryba, którą znajdziemy na sklepowej półce, jest tak samo smaczna i świeża. Dlatego wybierając się na zakupy powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, żeby wybrać tę najlepszą.
Kupując rybę w całości, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wygląd i zapach. Jeśli jej skrzela mają żywy kolor, nie pachnie mdło i nieprzyjemnie, a jej oko jest błyszczące, to znak, że faktycznie jest świeża. Oznacza to, że ryba została złowiona stosunkowo niedawno lub dobrze ją przechowywano. Z kolei jeśli czujemy intensywny zapach amoniaku, nasz wymarzony dorsz czy śledź jest sino-blady, a jego skrzela są szare, lepiej trzymajmy się od niego z daleka. Musimy także pamiętać o tym, że wybierając świeżą rybę niesprawioną, trzeba ją jak najszybciej oczyścić z wnętrzności. Jeśli tego nie zrobimy, ryba będzie psuła się szybko, a jej mięso zgorzknieje.
Kupowanie ryb wędzonych, mrożonych i marynowanych
Chcąc oszczędzić sobie zachodu ze skrobaniem i oczyszczaniem całej ryby, możemy kupić ją od razu w formie gotowych płatów, dzwonka, filetów czy polędwiczek. Najlepiej jest wybrać te marynowane w słoiku lub zapakowane próżniowo. Pakowanie próżniowe to bezpieczna metoda przechowywania żywności. Gwarantuje, że po otwarciu opakowania nasza ryba będzie nadal świeża, a także zachowa swoje cenne wartości odżywcze. Dodatkowo nie musimy gdybać do kiedy możemy spożyć produkt – na opakowaniu zawsze podana jest dokładna data.
Jeśli jednak zdecydujemy się na rybę mrożoną wybierzmy tę, która pokryta jest cienką i równomierną warstwą lodu (tzw. glazury). To zagwarantuje nam, że ma ona jędrną i zwartą konsystencję. Wybierając się na zakupy koniecznie musimy pamiętać też o zabraniu ze sobą torby termoizolacyjnej z wkładem chłodzącym. Dlaczego? Ponieważ mrożona ryba może stosunkowo szybko się rozmrozić, a mięsa takiego nie należy ponownie wkładać do zamrażarki.
Wiele zalet ma także kupowanie ryb wędzonych i marynowanych. Mają ciekawy, wyrazisty smak, nie trzeba ich oczyszczać i mogą być przechowywane stosunkowo długo. Dobrą rybę wędzoną najłatwiej jest rozpoznać po zapachu i wyglądzie. Powinna intensywnie pachnieć palonym drewnem i przyjemnym dymem, nie zaś duszącymi chemikaliami. Unikajmy ryb o kolorach ciemnych, burych, bez wyrazu. Zamiast tego wybierajmy te, które mienią się jak bursztyn, są miedziane lub wręcz złotawe. Będą smakowały najlepiej.
Jak przechowywać ryby?
W głównej mierze przechowywanie ryb zależy od tego, jaki rodzaj wybierzemy. Inaczej musimy obchodzić się ze świeżym pstrągiem, inaczej z mrożonym karpiem, wędzonym dorszem czy łososiem zapakowanym próżniowo. Jak się do tego zabrać?
Świeże ryby psują się wyjątkowo szybko. Ich trwałość to zaledwie 2-3 dni, dlatego najlepiej jest kupować rybę tego samego dnia, kiedy planujemy ją zjeść. Będzie wtedy smakowała najlepiej i nie zepsuje się. Jak przechowywać taką rybę? Powinniśmy najpierw dokładnie ją oczyścić, a następnie skropić mięso sokiem z cytryny, szczelnie zawinąć folią aluminiową i włożyć do lodówki. Możemy także wykorzystać metodę z lodem: polega ona na włożeniu ryby do szczelnie zamykanego pojemnika (np. woreczka strunowego), który dookoła okłada się lodem. Aby dodatkowo obniżyć temperaturę, lód powinniśmy posypać solą kuchenną. Nie zapominajmy także o wymienianiu rozpuszczonych kostek.
Ryby mrożone są stosunkowo proste do przechowywania, jeśli pamiętamy o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze ryby chude można trzymać w zamrażalce dłużej (od 3 do 6 miesięcy) niż te tłuste (maksymalnie 3 miesiące). Dlaczego? Wszystko to sprawą większej bądź mniejszej zawartości w mięsie tłuszczu, który nawet w niskich temperaturach jełczeje. Druga zasada dotyczy ryb glazurowanych, czyli takich, które pokryte są specjalną cienką otoczką z lodu. Przed tym, jak zaczniemy je rozmrażać, warto najpierw opłukać ich tuszkę. Jeśli mowa o rozmrażaniu ryby – wystarczy przełożyć ją z zamrażalnika do lodówki i poczekać kilka godzin. Stanowczo odradzamy za to rozmrażanie w kąpieli wodnej ponieważ mięso może się rozpaść.
Ryby wędzone najpierw zamykamy w szczelnym pojemniku, tak żeby uniknąć intensywnego zapachu, a potem wkładamy je do lodówki na jedną z niższych półek. W takich warunkach mięso może zachować swoją świeżość od tygodnia do dwóch Z kolei ryby pakowane próżniowo lub w słoikach umieszczamy w lodówce. W zależności od wybranego produktu daty ich ważności wahają się od kilku tygodni do nawet półtora miesiąca.
Ile ryb tyle sposobów przechowywania. Niektóre z nich wystarczy włożyć do lodówki, inne wymagają od nas więcej wysiłku. Niemniej mięso ryby, nawet tej mrożonej, to źródło cennych substancji odżywczych i mikroelementów. Dlatego też warto włączyć je do codziennej diety.