Przygotowanie ryby może wydawać się nie lada wyzwaniem, choć w rzeczywistości jest niezwykle proste. Jak gotować, piec, lub smażyć rybę, żeby za każdym razem zachwycała swoim smakiem? Oto garść cennych porad.
Gotowanie
Gotować możemy praktycznie każdą rybę, bez względu czy jej mięso jest bardziej delikatne czy też zwarte. Jest to metoda wyjątkowo uniwersalna, stosunkowo prosta, szybka, a do tego ma kilka różnych, ciekawych wariacji, które szybko się nie znudzą. Pierwszą z nich jest gotowanie ryby w specjalnym wywarze. Może nim być: bulion warzywny, białe wino oraz mleko lub woda z dodatkiem aromatycznych przypraw. Jak to zrobić? Do dużego garnka lub na patelnię należy wlać taką ilość płynu, żeby przykrył on rybę. Potem należy go podgrzać, ale nie zagotować – powinien delikatnie bulgotać. Następnie wrzucamy rybę i szczelnie przykrywamy pokrywką. Filety będą się gotowały ok. 8-10 minut, podczas gdy całe ryby ok. 17-20 minut. Płynu, który pozostanie po gotowaniu, możemy użyć jako bazy do sosu.
Inną, bardzo popularną metodą przyrządzania ryby jest gotowanie jej na parze. Wiele osób uważa to za najzdrowszy sposób obróbki termicznej żywności. W trakcie gotowania na parze zachowuje ona większość swoich cennych witamin i składników odżywczych, podczas gdy w normalnych warunkach (pieczenie, smażenie) substancje te są tracone. Czego potrzebujemy, żeby przyrządzić rybę w „zdrowy sposób”? Możemy użyć do tego specjalnego parowaru, garnków ze specjalnymi wkładkami lub zwykłego, metalowego durszlaka. To niezwykle proste: wystarczy do dużego garnka wlać wodę, następnie ją zagotować, a potem na rantach naczynia umieścić durszlak z przyprawioną rybą i szczelnie przykryć całość pokrywką. W zależności od grubości i stopnia zwarcia mięsa ryba powinna spędzić w garnku od 20-35 minut. W ten sposób możemy przygotować także rybę dopiero co wyjętą z zamrażarki – wówczas wydłużamy dwukrotnie czas gotowania.
Pieczenie
Tak samo jak w przypadku gotowania – jeśli mamy ochotę na pieczoną rybę nie musimy ograniczać się do konkretnego gatunku. Sposobów pieczenia jest bez liku: rybę można zawinąć w folię, w papiloty z papieru, umieścić w naczyniu żaroodpornym z przykrywką lub po prostu wrzucić na blachę. Jest kilka generalnych zasad dotyczących pieczenia:
- Optymalną temperaturą do pieczenia ryb jest 220-230 stopni.
- W zależności od wielkości i grubości ryba w piekarniku powinna spędzić od 15 do 25 minut.
- Możemy łatwo sprawdzić czy ryba jest już gotowa nakłuwając widelcem jej najgrubszą część – jeśli mięso odchodzi lekko, to znak, że czas wyjąć ją z piekarnika.
- Obracanie ryby podczas pieczenia nie jest konieczne.
- Jeśli chcemy, żeby ryba była chrupiąca należy piec ją bez przykrycia. Jeśli zależy nam na delikatnym smaku i kruchej konsystencji – zawińmy rybę w papiloty.
- Do piekarnika nie należy wkładać ryb zamrożonych.
Smażenie
To najłatwiejszy i najszybszy sposób przygotowania ryby. Smażyć możemy przede wszystkim ryby z cienką skórką, takie jak: łosoś, halibut, karp, makrela, pstrąg, mintaj czy flądra. Z kolei tuńczyk i miecznik nie powinny wylądować na patelni – o wiele lepiej smakowały będą gotowane bądź pieczone. Do smażenia warto wybierać ryby świeże, ponieważ ich mięso nie będzie się tak łatwo rozpadało pod wpływem wysokiej temperatury. Jednakże jeśli chcemy wykorzystać rybę mrożoną, to najpierw trzeba ją osuszyć. Możemy wykorzystać do tego ręcznik papierowy lub zostawić tuszkę na 20 minut na durszlaku. Następnie należy dokładnie oprószyć rybę mąką.
Do przygotowania smażonej ryby warto użyć patelni z grubym dnem i pokrytej teflonem, który zapobiegnie przywieraniu potrawy. Jeśli chodzi o najlepszy tłuszcz do smażenia – możliwości mamy kilka. Dobrym wyborem będzie olej rzepakowy, rafinowana oliwa z oliwek lub klarowane masło, które nie będzie przypalało się w wysokiej temperaturze. Stanowczo odradzamy za to słoninę, smalec i olej słonecznikowy. Pamiętajmy także, żeby przed wrzuceniem ryby na patelnię dobrze rozgrzać tłuszcz. W przeciwnym wypadku mięso nadmiernie nasiąknie tłuszczem, rozpadnie się i nici z pysznego dania.
Jak prawidłowo smażyć rybę? Na patelnię należy wlać 3-4 łyżki oleju, oliwy bądź masła klarowanego. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie używaj większej ilości tłuszczu, kieruj się zasadą im mniej, tym lepiej. Palnik ustaw na średnią moc i nie zmieniaj jej podczas smażenia. Następnie przygotuj rybę: przypraw, obtocz w panierce (z mąki, jajka i mleka) lub zostaw saute. Nie musisz zdejmować skórki. W zależności od grubości, smaż od 3 do 5 minut z obydwu stron. Nie używaj pokrywki, bo mięso straci swoją chrupkość. Po zdjęciu z patelni możesz odsączyć rybę z nadmiaru tłuszczu ręcznikiem papierowym.